Звертаємо увагу на оздоровчі заходи щодо запобігання шкідливої дії шуму на людину в процесі трудової діяльності

Роз’яснення надає головний державний інспектор відділу з питань гігієни праці Управління Держпраці в області   Наталія Струтинська.

  Оздоровчі заходи щодо запобігання шкідливій дії шуму мають бути спрямовані на зміну технології процесів і конструкцій машин, що є джерелом шуму, заміну шумних агрегатів на безшумні, «ударних» процесів на «безударні», виготовлення машин, у яких добре підігнано всі деталі, і на поглинання вібрації. Застосовують також глушителі для поглинання шуму від вихлопу повітря. Велике значення має звукоізоляція. Агрегати, які шумлять, треба встановлювати в спеціальних шумоізольованих приміщеннях. Важливо також планувати розміщення шумних виробництв на певній відстані з урахуванням санітарно-захисних зон.

Важливе профілактичне значення мають організаційно-технічні заходи, такі як своєчасний ремонт, догляд та відповідне зберігання ручного механізованого інструмента. В тих випадках, коли зниження шуму в джерелі його створення не досягло потрібних результатів, слід застосовувати засоби зменшення шуму на шляху його поширення. Для цього рекомендується використовувати місцеву та загальну звукоізоляцію, шумовловлюючі екрани, поглинаючі фільтри, глушителі шуму. Загальна звукоізоляція досягається створенням загорож (стін, стель) із звукопоглинаючих матеріалів (цеглини, бетону, залізобетону). Місцева звукоізоляція здійснюється у вигляді боксів, де розміщують окремий агрегат чи технологічну лінію.

   До індивідуальних засобів захисту від шуму належать різні типи навушників. Доцільно обладнувати кімнати відпочинку у звукоізольованих приміщеннях.

 Вимірювання шуму проводиться на постійних робочих місцях у приміщеннях, на території підприємств, на промислових спорудах та машинах (в кабінах, на пультах управління і т.п.). Рівень шуму на робочих місцях потрібно контролювати не менше одного разу на рік.

 Також працівники повинні проходити обов’язковий попередній (під час прийому на роботу) і періодичні (протягом трудової діяльності) медичні огляди, згідно Наказу від 21.05.2017 № 246 «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій». Такі медичні огляди допоможуть своєчасно виявити зміни у стані здоров’я працівника        і запобігти виникненню професійної захворюваності.  

 

 

 

 

 

 

Державна служба України з питань праці

 

 

  

Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної адміністрації 

 

 

 Управління Головдержслужби України в Кіровоградській області

 

ОУНБ Д.І. Чижевського (іноформаційна платформа з питань праці)