Працівникам 20 бюджетних організацій роз’яснено особливості оформлення трудових відносин та контроль законодавства про працю в умовах воєнного стану
Начальник відділу з питань праці західного регіону управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області Олен Хіміч провела семінар для працівників 20 бюджетних організацій на тему: «Оформлення трудових відносин та контроль законодавства про працю в умовах воєнного стану. Захід проведено в рамках спільного проєкту обласної бібліотеки ім. Д.І. Чижевського та Управління інспекційної діяльності «Навігатор з питань праці».
Якщо громадяни погоджуються працювати без трудового договору, вони повинні розуміти, що не можуть розраховувати на гідні умови праці та виконання усних домовленостей. Їх можуть необґрунтовано оштрафувати, звільнити без повідомлення, не заплатити лікарняні чи компенсацію в разі нещасного випадку, позбавити гідної пенсії.
Олена Хіміч наголосила, що трудовий договір – це надважливий документ у роботі, але інколи його ігнорують. Він як ремінь безпеки в авто: для деяких здається непотрібним, але насправді дуже важливий. Люди часто думають, що можуть обійтись без нього, сподіваючись, що усе буде добре.
Воєнний стан в країні вніс свої корективи в проведені заходів нагляду і контролю за додержанням законодавства про працю.
Державній службі України з питань праці дозволено протягом періоду воєнного стану проведення позапланових заходів державного нагляду (контролю) у сфері охорони праці, гігієни праці, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю з підстав, визначених абзацом четвертим, п’ятим, восьмим, дев’ятим частини першої статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»:
- перевірка виконання суб’єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю);
- звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров’ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності);
- доручення Прем’єр-міністра України про перевірку суб’єктів господарювання у відповідній сфері у зв’язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров’я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави;
- настання аварії, пожежі, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов’язано з діяльністю суб’єкта господарювання.
Фахівець загострила свою увагу і на сумах штрафів за порушення законодавства про працю.