Увага! Пам’ятка щодо запобінання травматизму працівників у зимовий період

Працівник зобов’язаний дбати про особисту безпеку і здоров’я, а також про безпеку і здоров’я оточуючих у процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства – такі вимоги статті 14 Закону України «Про охорону праці».

 Основними причинами настання нещасних випадків узимку є: порушення трудової та виробничої дисципліни, порушення вимог інструкцій з охорони праці, порушення режиму праці та відпочинку, незастосування засобів індивідуального захисту, порушення вимог безпеки під час експлуатації транспортних засобів, особиста необережність. В зимовий період збільшується кількість випадків падіння працівників під час пересування пішки та настання дорожньо-транспортних пригод. В настанні ДТП причиною є недоліки в організації безпечної роботи автотранспорту на підприємстві, його несвоєчасного і неякісного технічного обслуговування та ремонту, порушення водіями правил дорожнього руху.

 

Щоб зменшити вірогідність падіння працівника під час пересування пішки в ожеледицю, необхідно додержуватись наступних основних правил поводження:

-       пересувайтись тільки по передбаченим для цього пішохідним доріжкам;

-       вдягати зручне взуття на низькому каблуці та неслизькій підошві;

-       ходити не поспішаючи та  обходити небезпечні місця;

-       бути гранично уважним під час переходу проїзної частини дороги та пересування по східцях;

-       ступати на всю підошву взуття, ноги розслабити в колінах;

-       при переході по обледенілій поверхні не підіймайте високо ступні ніг,      а робіть рухи подібно ковзанню;

-       не тримати руки  в кишенях;

-       триматися подалі від будинків – ближче до середини тротуару з метою попередження травмування від падіння з даху снігу, бурульок тощо.

 

Водію, який знаходиться за кермом транспортного засобу в ожеледицю, необхідно бути обачним, їхати з найменшою швидкістю та пам’ятати, що в ожеледицю значно збільшується гальмовий шлях автотранспорту.

Коли людина все-таки відчуває, що послизнулася і падає, то найперше, що їй треба зробити – це спробувати присісти. Так зменшиться висота падіння. Також слід при цьому притиснути підборіддя до грудей, а руками охопити живіт. Із врахування присідання це сприятиме певному згрупуванню тіла, що й дозволить уникнути серйозного ушкодження при падінні. У жодному разі при цьому не треба намагатися зберегти цілими у валізах та сумках речі, що можуть розбитися. Найцінніше – це здоров’я людини.

В холодну пору року, перебуваючи на відкритому повітрі можливе переохолодження організму людини та обмороження частин тіла. Щоб уникнути обморожень, необхідно одягатися таким чином, щоб шари одягу не прилягали один до одного щільно і залишали між собою прошарки повітря, які відмінно утримують тепло. Верхній одяг повинен бути таким, що не промокає і не продувається, а взуття – не тісним і сухим. Рекомендується використання теплих устілок і вовняних шкарпеток на голу ногу, оскільки вони вбирають зайву вологу та залишають ноги сухими. Не допускати перевтоми, оскільки в цьому стані у людини всі обмінні процеси вповільнені, кровопостачання тканин обмежене і, відповідно, менше виробляється тепла.

Перша допомога при обмороженні полягає в тому, що потерпілого потрібно перенести в тепле приміщення, зняти з нього одяг, взуття та укрити його ковдрою і зігрівати грілками, напоїти гарячим чаєм та терміново звернутися до лікаря. Працівникам, що працюють в холодну пору року на відкритому повітрі або в закритих неопалюваних приміщеннях, вантажникам та деяким іншим категоріям працівників у випадках, передбачених законодавством, надаються спеціальні перерви для обігрівання і відпочинку, які включаються в робочий час. Власник або уповноважений ним орган зобов'язаний обладнувати приміщення для обігрівання і відпочинку працівників (вимоги статті 168 Кодексу законів про працю України).

Пам’ятайте, що важливим заходом запобігання травматизму узимку є проведення на підприємствах позачергових інструктажів для працівників щодо безпечного поводження під час пересування в складних погодних умовах, а водіям транспортних засобів – інструктажів з безпеки дорожнього руху.

 

 

 

Державна служба України з питань праці

 

 

  

Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної адміністрації 

 

 

 Управління Головдержслужби України в Кіровоградській області

 

ОУНБ Д.І. Чижевського (іноформаційна платформа з питань праці)