Роз’яснення стосовно трудового законодавства
Головним державним інспектором відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Людмилою Філоненко був проведений інформаційний семінар у ТОВ ТВФ «Промтехснаб» (смт. Павлиш Онуфріївського району).
Державний інспектор ознайомила присутніх із змінами у трудовому законодавстві.
Фахівець акцентувала увагу, що з 11.03.2016 набрав чинності наказ Міністерства соціальної політики України від 02.02.2016 року № 67, яким затверджено форму постанови про накладення штрафів посадовими особами Державної служби з питань праці відповідно до змін у статтю 265 Кодексу законів про працю України.
В новій редакції викладена стаття 24 КЗпП, згідно з якою працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та без повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного соцвнеску про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабміном.
Звернула увагу, що внесено зміни до порядку проведення індексації грошових доходів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів №1013 від 09.12.2015 року, які вступили в дію з 01 грудня 2015 року. Згідно яких діють нові чинники, що впливають на визначення базового місяця для проведення індексації.
З 01 січня 2016 року проведення індексації грошових доходів, можливе тоді, коли величина індексу споживчих цін перевищить поріг індексації – у розмірі 103%.
Також відбулися зміни і в Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів №100 від 08 лютого 1995 року, яким слід керуватись при розрахунку середньої заробітної плати під час нарахування заробітної плати за період відпусток (основної, додаткової, по догляду за дітьми, у зв’язку з пологами та інші), лікарняних, виконання працівниками державних та військових обов’язків, розрахунку заробітку, який зберігається за відрядженим та інше.
Для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням застосовують Порядок обчислення середньої заробітної плати, затвердженим Постановою Кабінету Мністрів України №1266 від 26 вересня 2001 року із змінами. При цьому основними складовими, що впливають на показник середньої заробітної плати є розрахунковий період та виплати, які включаються до розрахунку.
Законом України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо випробування при прийнятті на роботу» від 17.05.2016 р. № 1367-VIII, внесено зміни до ч. 3 ст. 26 КЗпП — доповнено список осіб, яким не встановлюється строк випробування при прийнятті на роботу, а саме: осіб, обраних на посаду; переможців конкурсного відбору на заміщення вакантної посади; осіб, які пройшли стажування при прийнятті на роботу з відривом від основної роботи; вагітних жінок; одиноких матерів, які мають дитину віком до 14 років або дитину-інваліда; осіб, з якими укладається строковий трудовий договір на строк до 12 місяців; тимчасових і сезонних працівників; внутрішньо переміщених осіб.
У строк випробування не зараховуються дні, коли працівник фактично не працював, незалежно від причини.
Оновлено також порядок звільнення працівника в разі встановлення роботодавцем невідповідності працівника обійманій посаді, на яку його прийнято, або виконуваній роботі:
- протягом строку випробування звільнити такого працівника можна, письмово попередивши його про це за 3 дні (ч. 2 ст. 28 КЗпП);
- у п. 11 ч. 1 ст. 40 КЗпП вказано спеціальну підставу — встановлення невідповідності працівника обійманій посаді, на яку його прийнято, або виконуваній роботі протягом строку випробування. До змін як підставу звільнення у трудовій книжці вказували ст. 28 КЗпП.