Проведено семінар у ПАТ „Завод „Пуансон”

Головним державним інспектором відділу додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці в області Інною Котріковою проведено семінар у ПАТ «Завод «Пуансон» (м. Знам’янка) щодо відповідальності керівника за порушення строків виплати заробітної плати. Інспектором надано відповідні роз’яснення.

 Відповідно до ст.115 КЗпПУ заробітна плата виплачується регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів – представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів – представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника.

 Заробітна плата за весь час щорічної відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до її початку.

За порушення строків виплати заробітної плати передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність.

Згідно з ч. 1 ст. 41 Кодексу про адміністративні правопорушення (далі КУпАП) за порушення встановлених термінів виплати заробітної плати передбачено накладення штрафу від 30 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто від 510 грн до 1700 грн.

Повторне, протягом року, вчинення вищезазначених порушень, за які особу вже було піддано адміністративному стягненню, або ті ж самі порушення щодо вагітної жінки, одинокого батька матері або особи, яка їх замінює та виховує дитину віком до 14 років, або дитину-інваліда, тягне за собою адміністративний штраф від 100 до 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто від 1700 грн до 5100 грн. (ч. 2 ст.41 КУпАП).

Ч. 3 ст. 41 КУпАП передбачено, що за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), допуск до роботи іноземця або особи без громадянства та осіб, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо надання статусу біженця, на умовах трудового договору (контракту) без дозволу на застосування праці іноземця або особи без громадянства, тягне за собою штраф від 500 до 1000 Неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто від 8500 грн. до 17000 грн.

Повторне вчинення порушення протягом року, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, тягне за собою штраф від 1000 до 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто від 17000 грн. до 34000 грн. (ч. 4 ст. 41 КУпАП).

За невиконання законних вимог посадових осіб Держпраці щодо усунення порушень законодавства про працю та загальнообов’язкове державне соціальне страхування або створення перешкод для діяльності цього органу ст. 188-6 КУпАП передбачена накладення штрафу від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто від 850 грн. до 1700 грн.

Статтями 172, 173 і 174 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за грубе порушення законодавства про працю, угоди про працю та строків виплати заробітної плати.

 

 

Державна служба України з питань праці

 

 

  

Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної адміністрації 

 

 

 Управління Головдержслужби України в Кіровоградській області

 

ОУНБ Д.І. Чижевського (іноформаційна платформа з питань праці)