Проведено семінар із роз’яснення норм трудового законодавства

27 листопада головним державним інспектором відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Ганною Царенко проведено семінар у ТОВ «Кіровоградський міський палац культури» з питань додержання законодавства про працю при звільненні працівника з ініціативи роботодавця. 


        

Фахівець звернула увагу учасників семінару на те, що відповідно до ст. 40 і 41 Кодексу Законів про працю України (далі КЗпПУ) звільнити працівника можна з ініціативи адміністрації підприємства.

Найбільш трудомістким тут є процес звільнення співробітника у зв’язку зі скороченням штату підприємства. У цьому випадку роботодавець зобов’язаний поставити до відома співробітника про майбутнє звільнення за два місяці. На підприємстві повинен бути оформлений відповідний наказ і працівник в ньому повинен розписатися. Так само адміністрація повинна повідомити про майдутнє скорочення (у разі масового звільнення працівників) регіональний центр зайнятості в такий же термін. Якщо цього не зробити на адміністрацію може бути накладено адміністративний штраф. При звільненні у зв’язку зі скороченням штату працівникові обов’язково виплачується вихідна допомога у розмірі середньомісячної зарплати.

Адміністрація підприємства має право в односторонньому порядку звільнити співробітника і з інших причин,  але в цьому випадку ніяких додаткових виплат не робиться (невідповідність займаній посаді, прогул, розкрадання матеріальних цінностей на підприємстві або у його співробітників, поява на робочому місці в алкогольному або наркотичному сп’янінні).

При звільненні співробітнику виплачується заробітна плата за фактично відпрацьований час, тобто до дати звільнення. Це може бути і неповний місяць. Також працівнику, який звільняється треба виплатити компенсацію за невикористану відпустку.

Остаточний розрахунок із робітником, який звільняється повинен відбутися не пізніше останнього робочого дня такого співробітника. Це передбачає ст. 116 КЗпПУ, працівнику обов’язково повинна бути надана копія наказу про його звільнення за ініціативи роботодавця та довідка з бухгалтерії, де зазначено період його роботи на підприємстві, займана ним посада, розмір одержуваної заробітної плати (утриманих з нього податків). Якщо цього не сталося, то співробітник у праві звернутися до суду і відповідно до ст. 117 КЗпПУ роботодавець зобов’язаний буде виплачувати йому середню заробітну плату за весь період затримки.

Ганна Царенко наголосила, що  правильне оформлення документів і виплат при звільненні співробітника, надалі дуже йому допоможуть скористатися всіма державними гарантіями, які надаються в цьому випадку.

 

 

 

 

 

 

Державна служба України з питань праці

 

 

  

Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної адміністрації 

 

 

 Управління Головдержслужби України в Кіровоградській області

 

ОУНБ Д.І. Чижевського (іноформаційна платформа з питань праці)