Захист трудових та iнших прав депутатiв мiсцевих рад

  Захист трудових та iнших прав депутатiв мiсцевих рад визначено ст.33 Закону України "Про статус депутатiв мiсцевих рад". Цi гарантiї вiдповiдно до ст.12 Закону України "Про мiсцеве самоврядування в Українi" поширюються на сiльських, селищних, мiських голiв.

   За частиною 2 ст.33 Закону України "Про статус депутатiв мiсцевих рад" (далi - Закон) депутату мiсцевої ради, який працював у радi на постiйних засадах, пiсля закiнчення повноважень надається попередня робота (посада), а за її вiдсутностi - iнша рiвноцiнна робота (посада) на тому самому або за згоди депутата на iншому пiдприємствi, в установi, органiзацiї.

  Ця норма встановлює право працiвника, звiльненого з роботи внаслiдок обрання на виборну посаду в радi, на одержання пiсля закiнчення його повноважень за виборною посадою попередньої роботи(посади) на тому самому пiдприємствi, в установi, органiзацiї або надання йому рiвноцiнної роботи (посади).

   Пiдприємство (установа, органiзацiя), з якого працiвник звiльнився у зв'язку з його обранням на виборну посаду, повинно бути готовим до виконання обов'язку щодо надання ранiше звiльненому працiвниковi тiєї самої або iншої рiвноцiнної роботи.

   Цей обов'язок можна виконати за умови, якщо на мiсце працiвника, звiльненого у зв'язку з обранням на виборну посаду, нового працiвника буде прийнято за строковим трудовим договором на строк повноважень звiльненого працiвника на виборнiй посадi.

  Пiдприємство має право в таких випадках укладати строковi трудовi договори (ч.1 ст.33 Закону, ст.23 КЗпП). Однак у разi укладання з працiвником, прийнятим на вакантну посаду, що утворилася у зв'язку з обранням працiвника на виборну посаду, трудового договору на невизначений строк поворотне прийняття на роботу у зв'язку iз закiнченням повноважень за виборною посадою за вiдсутностi вакансiї законодавством не передбачене.

  Пiд iншою рiвноцiнною роботою (посадою) слiд розумiти роботу (посаду), не нижчу за квалiфiкацiєю або посадою вiд попередньої роботи обраного на виборну посаду працiвника.

  Невиконання пiдприємством обов'язку надати працiвниковi ранiше звiльненому у зв'язку з обранням на виборну посаду, попередньої або рiвноцiнної роботи (посади) не тягне за собою обов'язку вiдшкодувати працiвниковi неодержаний заробiток, оскiльки це не передбачено законодавством.

  Водночас вiдповiдно до ч.2 ст.33 Закону депутатовi мiсцевої ради, який працював у радi на виборнiй посадi, в разi неможливостi надати попередню або рiвноцiнну роботу (посаду) передбачено збереження на перiод працевлаштування, який не перевищує шести мiсяцiв, середньої заообiтної плати, яку вiн одержував на виборнiй посадi в радi, яку виплачують за рахунок мiсцевого бюджету.

  Якщо колишнiй депутат мiсцевої ради має право на пенсiйне забезпечення або йому призначено пенсiю за вiком, по iнвалiдностi, в разi втрати годувальника, за вислугу рокiв вiдповiдно до закону, за ним не зберiгається середня заробiтна плата, яку вiн одержував на виборнiй посадi.

  Колишнiй депутат мiсцевої ради для одержання середньої заробiтної плати на час працевлаштування має подати до ради довiдку з пiдприємства, де вiн працював до обрання, про неможливiсть його працевлаштувати на попереднiй або рiвноцiннiй роботi (посадi) та трудову книжку. На пiдставi цього радою видається вiдповiдне розпорядження.

 

 

Г. Масловська,

начальник відділу

з питань додержання законодавства

про працю, зайнятість

та інших нормативно-правових актів

 

Державна служба України з питань праці

 

 

  

Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної адміністрації 

 

 

 Управління Головдержслужби України в Кіровоградській області

 

ОУНБ Д.І. Чижевського (іноформаційна платформа з питань праці)