Наша безпека – в наших руках

   На удосконаленні знань з безпечного використання газу у побуті наголосив начальник управління Держпраці у Кіровоградській області Сергій Подорожний на початку семінару-наради, що пройшла 3 листопада на базі ВАТ «Кіровоградгаз» за участю представників Управління, райдержадміністрацій, органів місцевого самоврядування та підприємств, які займаються обстеженням димових і вентиляційних каналів. На жаль, в Україні почастішали нещасні випадки під час використання газового обладнання і тому, щоб уникнути трагічних наслідків, необхідну інформацію з безпечного використання газу в побуті треба донести до кожного будинку, особливо в сільській місцевості, підкреслив Сергій Подорожний. 

   Начальник відділу нагляду на виробництві і об’єктах підвищеної небезпеки Управління Роман Зябліков зазначив, що в Кіровограді  газопостачання централізоване, а теплозабезпечення житлового фонду в більшої кількості мешканців індивідуальне. Забезпечення осель з індивідуальним опаленням повністю лежить на плечах мешканців будинків.

  Безпека у використанні газу залежить від кількох основних чинників:  стану системи газопостачання та газового обладнання в житлових будинках. Газопостачальне підприємство перед опалювальним сезоном повинно проводити своєчасне і якісне планово-технічне обслуговування внутрішньо будинкової системи газопостачання та вживати заходи щодо запобігання самовільному втручанню абонентів у систему.

  Безпечне споживання газу також визначається технічним станом вентиляційних каналів. З часом порушується їх герметичність, що впливає на тягу. Тому перед опалювальним сезоном, відповідно до вимог «Правил безпеки систем газопостачання»,  повинна  бути організована чергова перевірка та прочистка димових і вентиляційних каналів. Дане обстеження може проводити тільки спеціалізована організація, яка має Дозвіл на виконання цих робіт центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю. Результати перевірки повинні оформлятись відповідним актом.

   У випадку виявлення несправних і не придатних до подальшої експлуатації димових і вентиляційних каналів, представник організації, який виконує перевірку, зобов’язаний попередити власника під розписку про заборону користування газовими приладами та негайно надати газорозподільної організації ВАТ «Кіровоградгаз» акт перевірки для відключення газових приладів від системи газопостачання. Підприємство газового господарства, у свою чергу, зобов’язане терміново перекрити доступ газу до всіх приладів, крім газових плит для приготування їжі, при умові наявності квартирки на кухні.

  Третім чинником є суворе дотримання роботи газових плит та приладів опалення самими споживачами. Нерідко, не задумуючись, мешканці квартир самовільно втручаються в систему газопостачання, конструкцію газових приладів та вентиляційних каналів. А представників згаданих служб на впускають у власні помешкання. Хоча відповідальність за організацію щорічного огляду газових приладів опалення покладена чинними нормативами на власників квартир.

  Роман Зябліков навів невтішні приклади нещасних випадків, які трапились на території Кіровоградської області протягом 2012-2013 років в Олександрії та Світловодську, у результаті яких загинуло четверо людей по причині, зокрема, засмічення димових та вентиляційних каналів.

  У процесі семінару головний державний інспектор відділу нагляду на виробництві і об’єктах підвищеної небезпеки Управління Ігор Дяченко  ознайомив присутніх з правилами безпеки газопостачання. Головний інженер «Кіровоградгазу» Володимир Стрижак більш детально розповів про права і обов’язки фахівців структурних підрозділів ВАТ. Головний державний інспектор відділу експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг Станіслав Ситнік акцентував увагу на загальних вимогах щодо маркування та придбання обладнання, що працює під тиском. Зупинився на правильному розпізнанні знаку продукції відповідно до вимог країн Європи, розповів про систему PAREX, яка забезпечує організацію оперативної інформації про небезпечні товари, заборонені до експлуатації в країнах Євросоюзу.

   По закінченню семінару його учасники обмінялись досвідом роботи.

 

Державна служба України з питань праці

 

 

  

Департамент соціального захисту населення Кіровоградської обласної адміністрації 

 

 

 Управління Головдержслужби України в Кіровоградській області

 

ОУНБ Д.І. Чижевського (іноформаційна платформа з питань праці)